Czy jest to możliwe?

Kupno na kredyt nieruchomości obciążonej hipoteką

by TAGER Eksperci Finansowi

Czy jest to możliwe?

Kupno na kredyt nieruchomości obciążonej hipoteką

by TAGER Eksperci Finansowi

by TAGER Eksperci Finansowi

Czy można na kredyt kupić nieruchomość obciążoną hipoteką?

Oczywiście, że tak i obecnie bardzo często jest to praktykowane. Transakcja taka nie stanowi najmniejszego problemu. Jest tylko jeden warunek: nieruchomość musi być warta więcej niż wynosi jej zadłużenie.

Jak się przeprowadza taką transakcję? Proces załatwiania kredytu jest prawie identyczny jak dla niezadłużonej nieruchomości. Jedyne co trzeba dodatkowo dostarczyć – a wykonuje to osoba sprzedająca nam nieruchomość – to zaświadczenie z banku, w którym został zaciągnięty przez Sprzedającego kredyt hipoteczny o aktualnym stanie zadłużenia.

A co z wpisem do Księgi Wieczystej? Przy sprawdzaniu, w dziale IV będzie widoczne zadłużenie – i tu UWAGA – nie przerażać się: będzie on wyższe od zadłużenia z tytułu hipoteki. Absolutnie nie należy się tym przejmować. W momencie gdy nasz obecny Sprzedający brał kredyt – jego bank wpisał tam wartość o wiele wyższą niż saldo zadłużenia. Jest to powszechna praktyka. Bank w ten sposób zabezpiecza się przed niespłacaniem: do podstawowej wartości dodaje ewentualne koszty pokrycia komornika, licytacji itp.

Gdy transakcja zmierza już ku końcowi i podpiszemy akt notarialny, bank, który udzielił nam kredytu przelewa część środków tytułem spłaty hipoteki Sprzedającego do jego banku a część, która została, na jego prywatne konto.

Po czasie 2- 4 tygodni Sprzedający dostaje ze swojego banku zaświadczenie, że jego kredyt został już spłacony. Jest on zobligowany do przekazania zaświadczenia nam.  Z tym dokumentem udajemy się do Sądu – Wydziału Ksiąg Wieczystych i składamy wniosek o wykreślenie starej hipoteki Sprzedającego oraz przeniesienie na pierwsze miejsce naszej hipoteki.

TAGER, Eksperci Finansowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top